Kielce będą miały swoją wersję gry Monopoly

Kielce dołączą do grona miast posiadających własną edycję gry Monopoly. Premiera odbędzie się w grudniu bieżącego roku, a wcześniej mieszkańcy w głosowaniu zdecydują, która lokalizacja trafi na jedno z najdroższych pól na planszy.

O planach wydania kieleckiej wersji kultowej planszówki poinformowano w czwartek w Muzeum Zabawek i Zabawy. Prezydentka Kielc Agata Wojda podkreśliła, że projekt ma dwa kluczowe wymiary: budowanie lokalnej tożsamości oraz promocję turystycznego potencjału miasta poza jego granicami.

– Idziemy śladem wielu innych samorządów, które zobaczyły w tym rozwiązaniu pewien potencjał do tego, żeby budować lokalną tożsamość, ale także do tego, żeby budować jeszcze szerzej markę promocyjną swojego miasta – wskazała Wojda.

W kieleckiej edycji znajdzie się kilkanaście charakterystycznych dla miasta obiektów, instytucji oraz zabytków. Personalizacja obejmie nie tylko tradycyjne pola, ale także karty „Szansa” i „Kasa Społeczna”, na których znajdą się lokalne ciekawostki oraz nawiązania do specyfiki Kielc.

Ważnym elementem tworzenia gry będzie udział mieszkańców. To oni w drodze konsultacji i głosowania, które w formie ankiety zaplanowano na okres wakacyjny, wskażą najważniejszy punkt na planszy.

Jak wyjaśnił Jan Jaźwiński z firmy Winning Moves (wydawcy miejskich edycji planszówki), mechanika rozgrywki pozostanie klasyczna. Zachowane zostaną standardowe pionki oraz wizerunek Pana Monopoly. – Kielce to miasto, które ma tak dużo fajnych miejscówek, które mogłyby się znaleźć w tej grze, że naprawdę przed nami sporo pracy – ocenił przedstawiciel wydawcy.

Dyrektorka Muzeum Zabawek i Zabawy Daria Dyktyńska przypomniała, że placówka ma już doświadczenie z tą marką – w 2006 roku ówczesne Muzeum Zabawkarstwa pojawiło się na planszy jednej z limitowanych edycji. Dyktyńska zaznaczyła, że własna wersja gry to dla Kielc ogromne wyróżnienie.

Kielce dołączą do listy polskich miast i regionów, które mają już własne, autonomiczne plansze, takich jak Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kraków czy Tatry. Premiera kieleckiej edycji planowana jest na początek grudnia, w okolicach mikołajek.

Monopoly to jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie. Choć oficjalnie za jej twórcę uważa się Charlesa Darrowa, który sprzedał prawa firmie Parker Brothers w 1935 roku, korzenie gry sięgają 1903 roku. Wówczas Elizabeth Magie stworzyła „The Landlord’s Game”, mającą w założeniu krytykować negatywne aspekty monopolizowania ziemi. Darrow zmodyfikował te zasady, kładąc nacisk na dążenie do bankructwa przeciwników. Obecnie gra wydawana jest w ponad 100 krajach i tłumaczona na dziesiątki języków.

wdz/ aszw/ kielce.eu

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Zachód Kielc zyska nowy asfalt. Ruszają remonty na Fosforytowej i Malików

Następny artykuł

Weekend w Kielcach - Geofestiwal i inne przygody HARMONOGRAM WYDARZEŃ

Warto zobaczyć
Total
0
Share