Na kieleckim Rynku wystartowała właśnie kolejna edycja akcji profilaktycznej „Skóra pod lupą – znamiona pod kontrolą”. Już od piątkowego rana przed mobilnym punktem medycznym, znanym jako „Fura Zdrowia”, ustawiały się dziesiątki mieszkańców. Cel jest prosty, ale niezwykle ważny: szybkie wykrycie zmian, które mogą zagrażać życiu.
Kilka minut, które ratują życie
Wspólna inicjatywa Miasta Kielce i Stowarzyszenia Sarcoma, realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego, ma zwrócić uwagę na rosnący problem nowotworów skóry.
– Czerniak to przeciwnik podstępny, ale wcześnie wykryty daje niemal 100% szans na całkowite wyleczenie – podkreśla Piotr Puzyna, koordynator projektu.
Samo badanie jest bezbolesne i błyskawiczne. Lekarz przy użyciu dermatoskopu sprawdza znamiona na całym ciele, oceniając, czy któraś z „plamek” nie wymaga pilnej interwencji chirurgicznej.
Co czeka na mieszkańców w mobilnym punkcie?
Oprócz samej konsultacji lekarskiej, na miejscu można:
- skonsultować się z edukatorami zdrowotnymi,
- nauczyć się, jak samodzielnie obserwować swoje znamiona w domu,
- otrzymać materiały informacyjne o profilaktyce.
Harmonogram badań
Jeśli nie uda Ci się dotrzeć na Rynek w ten weekend, nic straconego. „Fura Zdrowia” będzie stacjonować w Kielcach jeszcze w trzech terminach:
| Miesiąc | Dni | Godziny (przerwa 13:00-14:00) |
| Maj | do niedzieli 17.05 | 09:00 – 18:00 |
| Czerwiec | 12 – 14.06 | 09:00 – 18:00 |
| Wrzesień | 18 – 20.09 | 09:00 – 18:00 |
| Październik | 09 – 11.10 | 09:00 – 18:00 |
fot. UM Kielce