W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego podpisano umowę na realizację ważnego dla Kielc projektu rewitalizacji śródmieścia. Prezydentka miasta Agata Wojda parafowała dokument dotyczący przebudowy Placu Wolności w ramach Gminnego Planu Rewitalizacji.
Całkowity koszt inwestycji przekracza 40 mln zł, z czego ponad 33 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich dla Świętokrzyskiego 2021–2027. Dodatkowe środki zapewnia budżet państwa (ponad 3,8 mln zł), a wkład własny miasta to około 3,5 mln zł.
Plac Wolności zostanie podzielony na trzy strefy: reprezentacyjną, kreatywną i wypoczynkową. Znajdą się tam m.in. nowe nasadzenia, oczko wodne, plac zabaw, scena, toaleta oraz miejsce na sezonowe ogródki gastronomiczne.
– Dotacja to gwarancja, że Plac Wolności przejdzie zupełną metamorfozę i odzyska społeczne funkcje – podkreśla prezydentka Agata Wojda.
Przebudowane zostaną także okalające ulice – poprawi się nawierzchnia, a przy kamienicach powstaną przestrzenie dla gastronomii. W projekcie przewidziano także parking dla 40 aut.
Prace rozpoczną się 30 października 2025 roku i potrwają do końca 2028. Równolegle miasto planuje budowę podziemnego parkingu na około 250 miejsc. Obiekt ma mieć także funkcję schronienia na wypadek sytuacji kryzysowych. W tym celu planowane jest pozyskanie dodatkowego wsparcia z budżetu państwa.