Kieleckie szkoły opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkół średnich. Teraz uczniowie mają czas do 17 lipca, do godziny 15:00, by potwierdzić wolę przyjęcia – wystarczy dostarczyć oryginały świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Brak tych dokumentów oznacza rezygnację z miejsca.
W tegorocznej rekrutacji dla absolwentów klas ósmych przygotowano 3426 miejsc w 96 oddziałach szkół samorządowych, a także po 3 oddziały w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym i Liceum im. św. Jadwigi Królowej. Choć podstawówki w Kielcach ukończyło 1572 uczniów, do szkół średnich wpłynęły aż 3741 wnioski, z czego 2169 od kandydatów spoza miasta.
Wśród liceów największą popularnością cieszyły się: Śniadecki, Norwid i Słowacki. Uczniowie najczęściej wybierali kierunki psychologiczne (biologia, angielski, polski) i medyczne (biologia-chemia). Ze względu na duże zainteresowanie, utworzono dodatkowe klasy w I, II i VII LO oraz klasę mundurową w X Liceum Mistrzostwa Sportowego.
W technikach prym wiodły: Technikum nr 2 (Zespół Szkół Mechanicznych), Technikum nr 7 (ZS Informatycznych) i Technikum nr 4 (ZS Elektrycznych). Kandydaci chętnie wybierali kierunki: technik logistyk – klasa mundurowa, technik informatyk, programista i elektryk.
Branżowe szkoły zawodowe też miały swoich faworytów – najwięcej chętnych było do BS I Stopnia nr 1 (mechanik pojazdów) oraz BS I Stopnia nr 3 (kucharz).
Pomimo dodatkowych klas, w szkołach pozostało 78 wolnych miejsc, a 325 kandydatów nie dostało się nigdzie. Dla nich szansą będzie postępowanie uzupełniające, które potrwa od 21 do 25 lipca (do godz. 15:00). Z kolei kandydaci do klas dwujęzycznych, międzynarodowych i sportowych mają czas na złożenie wniosków do 22 lipca.
Cała rekrutacja, również ta uzupełniająca, prowadzona jest przez System Elektronicznego Naboru dostępny na stronie: https://kielce.e-omikron.pl.
fot. UM Kielce