Mieszkańcy Kielc po raz kolejny udowodnili, że ekologia nie jest im obojętna. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu w zbiórkę elektrośmieci, na terenie Stadionu Leśnego pojawiły się 123 nowe drzewka – młode dęby i buki, które utworzyły symboliczny „Elektryczny las”. To wyjątkowa nagroda dla miasta od Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Organizacji Odzysku RLG Polska za udział w programie Polska Stolica Recyklingu.
Liczba nowych nasadzeń nie jest przypadkowa. Nawiązuje ona bezpośrednio do ubiegłorocznego wyniku kieleckiej zbiórki. W 2025 roku mieszkańcy oddali do recyklingu aż 123 tysiące kilogramów (czyli 123 tony) elektrycznych śmieci. Zużyty sprzęt trafiał do charakterystycznych czerwonych kontenerów, był odbierany bezpośrednio z domów lub zbierany podczas akcji okazjonalnych.
– Drzewa w mieście to nie luksus, lecz konieczność: dają cień, oczyszczają powietrze i przypominają nam wszystkim, że natura też ma tu swoje miejsce – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko. – „Elektryczny las” będzie przypominał o potrzebie selektywnej zbiórki.
Kielce, które noszą tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu 2024, już od sześciu lat rozwijają projekt „Elektryczne Śmieci”. Obecnie na terenie miasta działa m.in. 34 czerwone pojemniki na mniejszy sprzęt elektroniczny.
Wiceprezydentka Kielc, Aneta Boroń, podziękowała zarówno organizatorom za zielony prezent poprawiający jakość powietrza, jak i samym mieszkańcom za ich proekologiczną postawę. Co ciekawe, w sadzeniu nowych drzewek na Stadionie Leśnym aktywnie pomagali kieleccy uczniowie, łącząc ekologiczną teorię z pożyteczną praktyką.






